Farby – laky

/Farby – laky
Farby – laky 2020-05-13T14:49:07+02:00

Čo u nás určite nájdete sú interiérové farby, fasádne farby, farby na drevo a ochranné nátery, farby na kov, konštrukčné farby, maliarske náradie, ostatné náradie ( napr. rezné a brúsne kotúče, kombinačky….), lepidlá a tmely, riedidlá, špeciálne čistiace prostriedky, doplnkový sortiment.

Farby Laky

Farby vnášajú do našich životov energiu. Dokážu nielen oživiť, ale aj dotvoriť priestor požadovaným spôsobom. Ich prítomnosť umožní zmeniť pohľad na veci a dodať im úplne iný rozmer. Spolu s vyjadrením osobnosti človeka, ktorý ich volil. Farby však neplnia len estetickú funkciu. Farby a laky sú predovšetkým chemické zlúčeniny s rôznymi chemicko-fyzikálnymi vlastnosťami, ktoré sú rovnako dôležité ako ich konečný skrášľujúci efekt.
Moderný spôsob zvýraznenia miestnosti predstavujú okrem farieb aj fasádne omietky a tapety na stenu, ktoré sú ich ideálnym doplnkom nielen z hľadiska estetiky, ale aj funkčnosti.

Funkcie

Farby a laky v prvom rade pôsobia na budovu, až potom na človeka. Neovplyvňujú len vnímanie modernosti a krásy, ale pôsobením na naše podvedomie vyvodzujú často neočakávané závery. Z ich pôsobenia vyplývajú nasledovné funkcie:

 • estetická funkcia – farby a laky vnímame hlavne ako prvky vylepšujúce vzhľad budov. Usilujeme sa doladiť ich k architektúre a štýlu a v neposlednom rade svojmu individuálnemu vkusu. Farby však majú aj iné funkcie ako len páčiť sa.
 • psychologická funkcia – vplyv farieb na psychiku nielen ľudí je nepopierateľný. Dokážu rozveseliť, aj deprimovať, nabiť energiou, aj vyčerpať. Aby farby pozitívne pôsobili na vašu psychiku, je potrebné voliť ich s dostatočnou dávkou psychológie.
 • ochranná funkcia – farby a laky nie sú len pekným pozlátkom. Ich cieľom je aj ochrana budovy pred škodlivými a nepriaznivými vplyvmi počasia a okolia. Či ide o vietor, kyslé dažde, UV žiarenie či smog, vhodné zloženie farieb v kombinácii s vhodným natieraným povrchom dokážu plášť budovy ochrániť pred poškodením a zároveň podporiť jeho tepelnoizolačné vlastnosti.
 • energetická funkcia – z pohľadu energií dokážu farby spraviť viac ako by sme čakali. Teplé farby navodia pocit tepelnej pohody, rovnako ako studené farby dokážu priestor ochladiť. Žiarivé farby podporujú tok energií, kým mdlé a fádne farby ju tlmia. Pokiaľ túžite po priestore bohatom na pozitívne energie, v ktorom sa budete cítiť uvoľnene, ale nie unavene, venujte farbám dostatok času.

Kvalitné farby laky vydržia plniť svoje funkcie približne 10 – 15 rokov. Počas tohto obdobia dochádza k ich opotrebeniu a znižovaniu účinnosti. Opätovným náterom dokážeme obnoviť sýtosť vyblednutej farby, odstrániť nečistoty a prinavrátiť jej ochrannú funkciu. Nenechávajte maľovanie na poslednú chvíľu. Len tak predídete poškodenej omietke a nevyhnutnosti väčších zásahov ako je samotné maľovanie.

Druhy

Aby farby a laky boli funkčné a estetické dlhodobo, pred ich aplikáciou je potrebné dôkladne pripraviť podkladovú bázu, vyplniť poškodené časti fasády a očistiť povrch od hrubých nečistôt, machov, hmyzu, prípadne iných mikroorganizmov. Len tak dokážu dokonale priľnúť k povrchu a byť jeho neodmysliteľnou súčasťou. Na trhu sú momentálne dostupné nasledovné druhy farieb:

 • farby na vodnej báze – riediteľné vodou, vode odolné, šetrnejšie k zdraviu, vhodné na vonkajšie fasády budov. Medzi farby na vodnej báze patria akrylové fasádne farby a akrylové fasádne farby s vláknami, ktoré dokážu vyplniť praskliny a zamedziť tak ďalšiemu poškodeniu povrchu aj farby. Ideálne na rekonštrukcie aj renovácie historických budov.
 • farby na báze rozpúšťadiel – menej šetrné k zdraviu, na druhej strane umožňujú natierať aj pri veľmi nízkych teplotách, čo je ich nespornou výhodou v prípade použitia v chladnom období.
 • farby na báze silikónových živíc – nová generácia anorganických farieb, ktoré sú ideálne paropriepustné, vodeodolné a poskytujú aj zvýšenú ochranu voči UV žiareniu. Ich nevýhodou je zatiaľ malý výber odtieňov, nakoľko využívajú iba anorganické pigmenty.

Na čo klásť dôraz pri výbere farby?

Fyzika je neúprosný jav, ktorý je potrebné brať do úvahy aj pri takej zdanlivo jednoduchej veci akou je maľovanie domu. Preto skôr ako sa rozhodnete pre konkrétny odtieň, je potrebné zvážiť aj nasledovné detaily:

 • podkladový materiál – hladká alebo drsná omietka, drevo alebo kov, sadrokartón alebo osb doska…tak, ako sa jednotlivé materiály líšia svojím zložením aj povrchom, aj farby a laky sa na nich odlišne správajú.
 • priľnavosť farby – interiérové farby, fasádne farby, farby na kov či farby na konštrukcie, každé sú určené na špecifický povrch, na ktorý dokonale priľnú.
 • farebná stálosť – faktory pôsobiace na farby a laky, či už v exteriéri alebo v interiéri, ovplyvňujú aj ich trvácnosť. Nesprávne zvolené farby vydržia v pôvodnej podobe kratšie.
 • odolnosť voči poveternostným vplyvom – fasádne farby sú vystavené poveternostným podmienkam 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Aby to zvládli, potrebujú byť na to pripravené.
 • chemické a fyzikálne vlastnosti farby – vplývajú na celkovú fasádu a hlavne jej izolačné vlastnosti, čím zásadne ovplyvňujú komfort v interiéri.

Či plánujete na dom naniesť prvý alebo obnovovací náter, každý si vyžaduje náležitú pozornosť. Len tak docielite optimálne využitie všetkých výhod, ktoré kvalitné farby a laky poskytujú.
Vhodné farby laky pre váš dom vám nielen odporučíme, ale aj namiešame. Kontaktujte nás alebo nás navštívte v našej predajni.

Ako vybrať ten správny odtieň

 • svetlo – predstavuje základný faktor pôsobiaci na odlišné vnímanie farby. Farby laky a ich odtiene vyberajte pri vhodnom svetle, alebo svetle, ktoré bude v miestnosti používané najčastejšie. Každý typ svetla odráža farbu iným spôsobom, čím vznikajú rôzne odtiene.
 • povrch – matný, lesklý, hladký, drsný, každý povrch odráža svetlo inou intenzitou, teda na každom farba inak pôsobí. Hladké povrchy majú tendenciu farby zjemniť, naopak drsné povrchy ich robia tmavšími a sýtejšími.
 • materiál – Vplyv materiálu sa mení tak isto v závislosti od typu farby
 • farebné vzťahy – farby laky budú pôsobiť v priestore spolu s ostatnými prvkami, často tiež farebnými. Preto pri ich výbere myslite komplexne a kombinujte v predstihu. Farebné steny zlaďte s nábytkom a sedačkou, nezabúdajúc na doplnky, skôr ako si dáte namiešať vysnívaný odtieň.
 • skúšobná plocha – malé vzorkovníky majú vypovedaciu schopnosť rovnú svojej veľkosti, preto ich berte skutočne len ako orientačné. Farebný odtieň skúšajte na o čosi väčšej ploche postavenej v takom uhle, v akom je požadovaná maľovaná plocha. Svetlo totiž hrá prím aj tu. Ak plánujete maľovať zvislé steny, skúšajte zvisle.
 • rozmery miestnosti – dĺžka, šírka, výška
 • strop = 5.stena

Namiešame pre vás viac ako 20 000 odtieňov!

Ak neviete, ako na to, kontaktujte nás (prelink na kontakty). Radi vám poradíme ako zvoliť správnu farbu pre vašu fasádu či interiér, aby ste sa v ňom cítili pohodlne.

Farby laky – sortiment

Colour house vám ponúka nasledovné farby, laky a doplnkový sortiment:

 • interiérové farby (oteruvzdorné, umývateľné, špeciálne nátery, plastické umývateľné, minerálne)
  fasádne farby (disperzné, minerálne, silikónové)
 • ochranné nátery a farby na drevo (proti škodcom, lazúrovacie laky, polyuretánové laky, základná farba, vrchné emaily)
 • farby na kov (základné farby, vrchné emaily)
 • konštrukčné farby (na betónové konštrukcie a podlahy)
 • náradie a doplnky pre farby
 • maliarske náradie (štetce, valce a valčeky, odkvapkávače, vedrá)
 • ostatné náradie ( napr. rezné a brúsne kotúče, kombinačky a mnohé iné)
 • lepidlá a tmely
 • riedidlá
 • špeciálne čistiace prostriedky
 • doplnkový sortiment

SORTIMENT

SORTIMENT

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Sledujte nás, aby vám neunikli zaujímavé novinky.